آخرین مطالب
خانه » درباره ما » درباره ما

درباره ما

موسسه قرآنی فرهنگی نورالانوار

 بعد از چاپ اول گلواژه های وحی، زمینه تشکیل کلاس های ترجمه و مفاهیم آغاز شد، در تابستان ۱۳۸۴ به پیشنهاد حاج آقا نادری مسئول وقت دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی تلاش برای کسب مجوز و راه اندازی موسسه نورالانوار آغاز شد.بعد از کسب مجوز و گسترش کلاس ها بهمن ۱۳۸۵ اولین دوره تربیت مربی مفاهیم قرآن برگزار گردید و در تیر ماه ۱۳۸۶ مصادف با روز میلاد حضرت زهرا (س)در ساختمان کنونی به طور رسمی برنامه های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود. و تا کنون ادامه دارد.اعضای هیئت مدیره موسسه عبارتند از : سرکار خانم اکرم السادات بهشتی(رئیس هیات مدیره)، سرکار خانم پروین اختریان(عضو هیئت مدیره) و سرکار خانم اکرم جمشیدیان(مدیر عامل) را بر عهده دارند.

فرهنگ سازی قرآنی در جامعه ، ارتقاء سطح کمی و کیفی تدریس مربیان قرآن در زمینه های علمی و روش های جدید تدریس، آموزش و ایجاد انس با قرآن برای حفظ روحیه و مقاومت مادران و خواهران ، تهذیب نفس و آراسته شدن به اخلاق اسلامی از اهداف اساسی این موسسه می باشد.

  فعالیت های علمی پژوهشی

  پژوهش های قرآنی در این موسسه از آغاز فعالیت اهمیت خاصی داشته است.سعی بر ما بر این بوده است که ظرفیت های و توانائی های خواهران را بالفعل نموده و به تشویق و ترغیب و حمایت و یاری آنان بپردازیم .ثمرات این تلاش دوازده عنوان کتاب و مقالات متعدد قرآنی است که به چاپ رسیده و زمینه شرکت در فراخوان مقالات قرآنی و کسب جوایز مختلف را مهیا ساخته است.

  فعالیت های فرهنگی

  از آغاز چاپ اول گلواژه های وحی، راه اندازی و تشکیل کلاس های ترجمه و مفاهیم با معرفی مربیان کارآزموده در دستور کار این موسسه بوده است.این کلاس ها در ابتدا در خانه ها، مساجد، پایگاه های بسیج و موسسه نورالانوار برگزار گردیده است.خواهران فعال شرکت کننده در دوره های تربیت مربی نیز با حمایت و یاری این موسسه اقدام به تشکیل کلاس و تدریس در مقاطع مختلف نموده اند. و اکنون در سراسر استان شعبه های متعدد این موسسه در حال فعالیت می باشند.

کلاس های گلواژه های وحی (فراگیری ترجمه و مفاهیم قرآن کریم) در طی سال های فعالیت با استقبال خواهران تشکیل و تعداد چشمگیری از آنان پس از گذراندن یک دوره ی سه ساله(یک جلسه در هفته) موفق به اتمام و فراگیری ترجمه کل قرآن مجید شده اند.

این خواهران در طول دوره در آزمون های هر جزء شرکت و در سال دوبار در آزمون های جامع (۵-۱۰-۱۵-۲۰-۲۵-۳۰جزء) شرکت نموده و نمره قبولی دریافت نموده اند و پس از پایان دوره گواهی سطح ۳ ترجمه و مفاهیم دریافت می دارند.

 دوره های تربیت مربی ترجمه و مفاهیم قرآن حکیم

 در بهمن ۱۳۸۵اولین دوره تربیت معلم ترجمه و مفاهیم قرآن حکیم در این موسسه تشکیل گردید و بعد از آن در هر سال دو دوره ، هر دوره شامل یک یا دو کلاس ۲۰تا۲۵نفری می باشد.کارورزی و روش ها و فنون تدریس، ادبیات عرب(صرف و نحو)، روانشناسی، احکام و …از سر فصل های دروس این دوره می باشد.خواهران در این دوره باید با انجام تدریس آمادگی های علمی لازم را کسب نموده و در پایان ممتحنین دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی از آنان آزمون عملی گرفته و باید نمره قبولی ۱۶ کسب نمایند.

و اکنون در آغاز سال تحصیلی ۹۲-۹۳مراحل پذیرش چهاردهمین دوره تربیت مربی ، شامل آزمون کتبی ورودی ـ مصاحبه و آزمون قرائت در حال انجام است.

  دوره تربیت مربی روخوانی و روانخوانی قرآن حکیم

  از سال ۱۳۹۲با پیشنهاد دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی، دوره تربیت مربی روخوانی و روانخوانی قرآن حکیم نیز در این موسسه با انجام مراحل مقدماتی شامل آزمون ورودی کتبی، مصاحبه و ارزیابی موقت برگزار گردید و مورد استقبال قرار گرفته است.و اکنون مراحل پذیرش گروه سوم این دوره در حال انجام است.

  طرح مهندسی ذهن در قرآن

  یکی از طرح های قرآنی این موسسه طرح مهندسی ذهن در قرآن با نام قرآن و زندگی شاد و هدفمند می باشد.این طرح به صورت کاملا ابتکاری طراحی و اجرا می گردد.در هر فصل یک دوره به صورت هر هفته یک کلاس به صورت ۸ جلسه آموزشی می باشد و بعد از هر کلاس دستورالعمل اجرایی برای طول هفته به شرکت کنندگان داده می شود و بدین ترتیب در یک دوره آموزش تقریباً ۲ ماهه مهندسی ذهن، نگرش مثبت، تقویت پایه های اعتقادی و ارتباط اجتماعی سازنده و سالم ، خودشناسی و تهذیب نفس برای خود ایده آل را فرا می گیرند.

طرح مزبور برای دیگر ارگان ها چون مدیران دفاتر بانوان استانداری اصفهان، دبیران آموزش و پرورش ناحیه۴ اصفهان و بانوان اداره دارائی اجرا شده است.

این موسسه آمادگی کامل برای اجرای این طرح قرآنی در دیگر ارگان های آموزشی را دارد.

  تفسیر تخصصی

  خواهرانی که ترجمه و تفسیر اجمالی کل قرآن را به پایان رسانده اند در کلاس های پیشرفته تخصصی المیزان و فی ظلال القرآن شرکت می کنند و در دو سال گذشته این کلاس ها در روز دوشنبه بر گزار می گردد.

  قرائت و روخوانی

  در این موسسه کلاس های قرائت و روخوانی در سطوح مختلف از روخوانی و روان خوانی ، تجوید، صوت و لحن با مربیان برجسته در حال اجرا و تدریس می باشد.

کلاس های تک درس چون صرف و نحو، نهج البلاغه، احکام ، آیین همسرداری در دوره های مختلف برگزار می گردد.

  مشاوره

  از آغاز فعالیت این موسسه ارائه مشاوره توسط سرکار خانم اختریان انجام می گیرد و مراجعه کنندگان در زمینه های خانوادگی ، تحصیلی و … به مشاوره می پردازند.

  کتابخانه

  کتابخانه مجهز این موسسه پیوسته در خدمت خواهران می باشد و به صورت عموم هم می تواند از آن بهره ببرند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*