مدرسه مجازی قرآنی نورالانوار

ورود به مدرسه

حدیثی از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله)درباره تعداد مفاصل بدن انسان

همانطور که می دانید،استخوانها بعنوان تیرآهن های یک ساختمان،در بدن ما وظیفه استوار نگه داشتن کل سیستم را بر عهده دارند،و همانطور که می دانید،در یک ساختمان باید محل اتصال تیرآهن ها به هم جوشکاری شود،در بدن انسان نیز محل اتصال استخوانها به هم،توسط ساختارهای غضروفی بنام مفصل به هم متصل شده است.مفصل ها به دو نوع بدون حرکت،و متحرک تقسیم می شوند.که مفصل ساکن یا بدون حرکت می توان به مفاصل جمجمه سر اشاره نمود و از مفصل ناحیه پا می توان بعنوان مفاصل متحرک اشاره کرد.

تا سال ۱۹۹۶ تصور می شد،تعداد مفصل های انسان ۴۳۰ عدد است،ولی به دلیل پیشرفت علم لیزر،و تفکیک مفصل ها امروزه تعداد مفصل های انسان ۳۶۰ عدد ذکر می شود.

در حدیثی از رسول اکرم(ص) که جزو احادیث اهل سنت محسوب می شود،و یکی از راویان حدیث عایشه و یکی از راویان حدیث ابوذر غفاری است،که پیامبر(ص)حدیث را خطاب به ابوذر گفته است،قید شده است:

در بدن انسان ۳۶۰ مفصل وجود دارد، پس هر کس می‌تواند در هر روز از سال یک عضو خود را از آتش محفوظ بدارد، این کار را انجام دهد. پرسیدند یا رسول‌الله چگونه؟! فرمود: تکبیر و تسبیح خداوند را بگوید، مردم‌آزاری نکند و امر به معروف و نهی‌ازمنکر رابه جا آورد.

آدرس حدیث باب ۳۹ وجوب صدقه بر مفصل های انسان حدیث ۵۴۶ و ( م/ ١٠٠٧ ) در صحیح مسلم

این در حدیث درحالی در ۱۴۰۰ سال قبل گفته شده است،که بشریت تا همین یک دهه اخیر به این حقیقت پی نبرده بود.

نظرات بسته شده است.

preloader
لطفا صبرکنید...