مدرسه مجازی قرآنی نورالانوار

ورود به مدرسه

درباره ما

مؤسسه قرآنی فرهنگی نورالانوار

در بهار ۱۳۸۳ بعد از چاپ اوّل کتاب گلواژه های وحی، زمینه تشکیل کلاس های ترجمه و مفاهیم آغاز شد. در سال بعد به پیشنهاد اداره تبلیغات اسلامی مجوز فعّالیت‎های قرآنی  از اداره تبلیغات دریافت و در روز میلاد مبارک حضرت زهراسلام الله علیها در ساختمان کنونی فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نمودیم که با لطف الهی ادامه دارد. اعضای هیئت مدیره موسسه عبارتند از: سرکار خانم اکرم السادات بهشتی(رئیس هیات مدیره)، سرکار خانم پروین اختریان(عضو هیئت مدیره) و سرکار خانم اکرم جمشیدیان(مدیر عامل).

اساس فعّالیت های این مؤسسه در زمینه فرهنگ سازی قرآنی و گسترش فراگیری ترجمه و مفاهیم به امید ورود به لایه‎های درونی آیات و درک بهتر معارف والا و حقایق آیات الهی قرآن مجید است.

 

اهمّ فعالیت های مؤسسه عبارتند از:

۱)   دوره های تربیت مربی ترجمه و مفاهیم قرآن مجید

  در بهمن ماه ۱۳۸۵ اوّلین دوره تربیت مربی ترجمه و مفاهیم قرآن حکیم با همکاری دارالقرآن اداره تبلیغات اسلامی در مؤسسه نورالانوار برگزار گردید و بعد از آن تا سال ۱۳۹۵،  در هر سال دو دوره شش ماهه شامل یک یا دو کلاس برگزار گردید. تجربه عملی نشان داد که دوره شش ماهه نیازهای واقعی مربیان را از لحاظ علمی تأمین نمی‎کند، بنابراین با گفتگو و رایزنی های انجام شده، هم اکنون (سال ۱۳۹۸) دوره‎های تکمیلی تربیت مربی، در بیست و دومین دوره با حضور مربیان در حال برگزاری است.

 

۲) گلواژه‎های وحی (طرح فراگیری ترجمه، مفاهیم و تفسیر اجمالی قرآن مجید)

«گلواژه‎های وحی» نامی آشنا برای قرآن دوستان علاقمند به ترجمه و مفاهیم است و در آغاز نهمین سال حیات خود، در چاپ پنجم با کوله باری از تجربیات اجرایی و آموزشی، ویراستاری، اصلاح و تکمیل، آدرس بندی همراه با تست و تمرین و پژوهش در یک ساختار جدید در سه جلد (هر ده جزء در یک جلد) به صورت ۱۵۲ درس قرآنی به صورت دو رنگ و با طراحی بسیار زیبا به چاپ رسید.

اگر چه معاونت قرآنی ارشاد و اداره تبلیغات اسلامی کمکی در توزیع این مجموعه ننمودند، امّا به یاری قرآن، تعدادی از این مجموعه، با حمایت مرکز خاتم الاوصیا توسط دکتر خواجه پیری و همچنین با هدیه به مربیان شرکت کننده در طرح های مجمع خیرین استان اصفهان در سراسر کشور توزیع و با استقبال مواجه شد.

همچنین به منظور استفاده بهینه از نیروهای کارآمد شرکت کننده در دوره‎های تربیت مربی با تشویق و حمایت‎ مؤسسه بسیاری از این مربیان در خانه‎ها، مساجد، پایگاه‎های بسیج و … تشکیل کلاس و اجرای طرح پرداختند که هم اکنون نیز در شعبه‎های متعدّد مؤسسه این فعالیت‎ها ادامه دارد و به فارغ التحصیلان گواهی پایان دوره از اداره تبلیغات اسلامی اصفهان تقدیم می‎گردد.

 

۳)   فعالیت های علمی پژوهشی

  پژوهش های قرآنی در این مؤسسه از آغاز فعالیت اهمیت خاصی داشته است. سعی ما بر این بوده که ظرفیت و توانایی های خواهران را بالفعل نموده و به تشویق، ترغیب و حمایت و یاری آنان بپردازیم . ثمرات این تلاش دوازده عنوان کتاب و مقالات متعدد قرآنی است که به چاپ رسیده و زمینه شرکت در فراخوان مقالات قرآنی و کسب جوایز مختلف را مهیا ساخته است.

 

۴) طرح های قرآنی

الف: ترنم وصل

به منظور تکمیل طرح گلواژه های، طرح ترنم وصل (فراگیری ترجمه و مفاهیم ادعیه و زیارات) در قالب کتابی چاپ و عرضه و کلاس های آن در مقاطع مختلف تشکیل گردیده است.

ب: شادی در قرآن با سبک زندگی رضوی

به امید آرامش و ایجاد شادی و هدفمند نمودن فعالیت ها در طول ده سال گذشته طرحی به نام قرآن و مهندسی ذهن در مؤسسه و ارگان های مختلف از جمله آموزش و پرورش ناحیه ۴ اصفهان، شهرهای مختلف در استان و خارج از استان اجرا گردیده است.

اکنون این طرح با توجّه به نیاز اساسی جامعه به شادی حقیقی، انرژی مثبت و امیدواری، تکمیل و با عنوان جدید ارائه گردیده و مورد استقبال قرار گرفته است. در مردادماه ۹۸ به صورت ۵ جلسه هفتگی آموزشی این طرح در نمایندگی آستان قدس رضوی استان، برای خواهران خادمیار اجرا گردید.

ج: طرح واژه بگو آیه بخوان (مسابقه نور)

به منظور فرهنگ سازی قرآن مجید و تشویق و ترغیب نوجوانان و جوانان این طرح به صورت مقارئه قرآنی (شبیه مشاعره در فارسی) در سطوح پایین تر با واژه های قرآنی در سطوح بالاتر با آیه های قرآنی ارائه و به صورت کتابی با طراحی جذاب ارائه شده است.

د: جرعه ای از جام ولایت

به منظور بهره برداری از دریای علم بیکران نهج البلاغه تعداد ۱۱۰ حکمت منطبق با نیازهای روز در یک کتاب به نام جرعه ای از جام ولایت در تابستان ۱۳۹۵به چاپ رسید. در این کتاب برای هر حکمت نامگذاری، ترجمه و واژه بندی در جدول و توضیحی همراه با تطبیق با آیات قرآن مجید انجام شد است.

با همکاری اتحادیه مؤسسات قرآنی اصفهان مسابقه ای استانی در فضای مجازی و به حدود پنجاه نفر رتبه های برتر جوایز ارزشمندی تقدیم شده است.

این طرح در قالب کلاس نهج البلاغه در مؤسسه و بعضی مراکز آموزشی در حال تدریس است.

 

۵) برنامه های آموزشی

روخوانی و قرائت

از آنجا که گام اوّل برای ارتباط با قرآن مجید قرائت می باشد در تمام طول فعالیت این مؤسسه کلاس های روخوانی، روانخوانی، تجوید، صوت و لحن با مربیان برجسته در حال برگزاری می باشد.

آموزش تک درس

الف: تصویرسازی در قرآن

ب: صرف و نحو در مقاطع مقدّماتی، متوسطه و پیشرفته

ج: تفسیر موضوعی (۱ و۲)

د: تفسیر براساس شأن نزول

هـ: احکام (مقدّماتی ـ تخصّصی)

و: آیین همسرداری

ز: طب اسلامی

دروس فوق، در دوره های مختلف ثبت نام و برگزار می گردد.

مشاوره های تحصیلی، خانوادگی و … پیوسته انجام می شود و کتابخانه مجهّز مؤسسه در اختیار علاقمندان می باشد.

 

۶) فضای مجازی

با توجه به استقبال از فضای مجازی کانال مؤسسه قرآنی فرهنگی نورالانوار در طی چند سال گذشته به صورت فعّال و برنامه روزانه با بهره مندی از قرآن، نهج البلاغه، احادیث و … به تبلیغ می پردازد و اکنون با توجه به مشکلات کانال تلگرام فعالیت خود را همزمان در کانال ایتا نیز ارائه می کند.

 

در پایان امیدواریم خداوند این تلاش و کوشش را از ما بپذیرد و ذخیره قبر و قیامت ما قرار دهد.

ان شااالله

تابستان ۱۳۹۸

نظرات بسته شده است.

preloader
لطفا صبرکنید...