مدرسه مجازی قرآنی نورالانوار

ورود به مدرسه

گلواژه های وحی

 

دانلود نسخه اندروید گلواژه های وحی از کافه بازار

 

«گلواژه های وحی»نامی آشنا برای قرآن دوستان علاقمند به ترجمه و مفاهیم است و در آغاز نهمین سال حیات خود ، در چاپ پنجم با کوله باری از تجربیات اجرائی و آموزشی ، ویراستاری، اصلاح و تکمیل ، درس بندی ، همراه با تست و تمرین و پژوهش در یک ساختار جدید در سه جلد (هر ده جزء یک جلد) به صورت ۱۵۲ درس عرضه می گردد.

 

« ویژگی های طرح گلواژه های وحی»

ویژگی اول: جامعیت

گلواژه های وحی طرح جامع و شامل کل سوره ها و آیا ت قرآن مجید است.روند آموزشی بر مبنای چینش الهی سوره ها یعنی  از سوره مبارکه فاتحه الکتاب تا سوره مبارکه ناس می باشد. در دوره های مقطعی یا کوتاه مدت می توان به صورت انتخابی، هر جزء یا سوره را آموزش داد.برای مبتدیان پیشنهاد می گردد، ابتدا سوره مبارکه حمد و جزء سی ام را تدریس و سپس در ادامه به سوره مبارکه بقره پرداخته شود.

ویژگی دوم: فرهنگ سازی قرآن و عترت

«گلواژه های وحی» اعتصام به حبل متین الهی یعنی قرآن و اهل بیت می باشد.آغاز آموزش با رمز مقدس «یا زهراc» است و در تمام طول آموزش توسل به اهل بیت توصیه شده است.شروع هر کلاس با دعای فرج امام زمان.می باشد و در آغاز هر درس در فضایی صمیمی و محبت آمیز اهمیت قرآن و توجه به آن در جملاتی هر چند کوتاه برای ایجاد انگیزه و اشتیاق و تشویق به ادامه حرکت و تلاش قید گردیده است.

ویژگی سوم:فراگیر فعال و پیش مطالعه

بر اساس جدیدترین متد ها و یافته های علمی روز، فعال و پویا بودن فراگیر در روند آموزش و موفقیت در آن تاثیر جدی دارد.در طرح گلواژه های وحی ، خود باوری و حس اعتماد به نفس در فراگیر تقویت می شود.چه او خود در اولین قدم با پیش مطالعه به ترجمه واژه به واژه آیات می پردازد و در مراحل پیشرفته تر، افراد کلاس به صورت داوطلب می توانند توضیح آیات را نیز بر عهده بگیرند.بدین ترتیب زمینه رقابت سالم، تحرک ، نشاط در کلاس به وجود می آید و مربی تنها سخنگوی کلاس نیست.

ویژگی چهارم : ترجمه روان الفاظ و عبارات کل قرآن مجید

کلام الهی به زبان عربی است و این زبان از گستردگی خاصی برخوردار است.در مواردی معادل یابی دقیق فارسی برای واژه ها غیر ممکن و گاه بسیار دشوار است.

در گلواژه های وحی با مراجعه به منابع و ترجمه های متعدد تلاش شده تا ترجمه ای روان و ساده ارائه گردد .در صورت وجود معانی متعدد و تشابه در لفظ یا واژه های متضاد و برای جلوگیری از اشتباه، موضوع در تست ها مورد توجه قرار گرفته است.

ویژگی  پنجم:آشنایی اجمالی با تفسیر آیات

فراگیران گلواژه های وحی علاوه بر ترجمه ، تفسیر و توضیح مختصر و اجمالی آیات را نیز فرا می گیرند.تجربه تدریس چندین دوره ای کل قرآن مجید نشان می دهد که در مواردی ترجمه به تنهایی گویای کامل موضوع آیه نیست و برای روشن شدن مطلب ، گاه شأن نزول و گاه بعضی روایات معصومین راه گشاست.به این منظور فراگیران این طرح با تفسیر آیات بر اساس خلاصه تفسیر نمونه و یا تفسیر نور و متناسب با سطح علمی کلاس آشنا می شوند.

ویژگی ششم :تلاوت آیات

قرائت و دقت در صحت آن، گام نخست در حرکت آموزشی قرآنی است.در طرح گلواژه های وحی فراگیران در جلسه درس آیات را از ابتدا قرائت و سپس ترجمه می کنند، علاوه بر این، در تمرین های هر درس(تمرین ب) تعدادی آیات انتخاب و از فراگیران خواسته شده  ابتدا آیه را تلاوت و سپس ترجمه آن را در زیر آیه بنویسند.

ویژگی هفتم: تفکر و پژوهش

از ویژگی های شاخص طرح گلواژه های وحی بخش« تفکر و پژوهش »در پایان هر درس می باشد.این بخش در پاسخ به دعوت معبود یگانه به تفکر و تدبر در آیات الهی و به امید بهره برداری بیشتر و درک لذت جستجو و پژوهش در آیات و ترغیب فراگیران در عبور از آموزش سطحی و گشت و گذار جدی در گلستان قرآن طراحی شده است.برای احراز آمادگی فراگیران، پژوهش از جزء سوم(درس دوازدهم) با آیه مبارکه   آیت الکرسی آغاز شده است.

نظرات بسته شده است.

preloader
لطفا صبرکنید...